Najlepsze seriale do nauki języka angielskiego
Co daje oglądanie seriali po angielsku? Po pierwsze- przyjemność oglądania oczywiście. Popcorn, dobry napój, serial i Ty? Jeśli taki scenariusz brzmi dla Ciebie dobrze, wykorzystaj sytuację i oglądaj angielskie seriale dla dobra języka. Jak to zrobić? W zależności od poziomu zaawansowania, na którym jesteś, powinieneś oglądać z napisami lub bez napisów. Warto również sprawdzić kilka wspomagaczy oglądania seriali w oryginale. Np. https://ororo.tv/pl gdzie możesz, między innymi, tłumaczyć poszczególne słowa podczas oglądania. Sprawdź też aplikację Speechyard do serwisu Netflix: https://speechyard.com/pl/ . Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę do Chrome i już oglądasz seriale w Netflix z tłumaczeniem nieznanych Ci słówek.
A co oglądać? To oczywiście w dużej mierze zależy od Ciebie i tego, co lubisz oglądać w ogóle. Dziś przedstawiamy bardzo subiektywny wybór angielskich seriali, a Ty zdecydujesz sam, co najbardziej pasować będzie do Ciebie.
Mój osobisty nr 1 to „Friends”. To serial, do którego można wracać kilkukrotnie i nigdy się nie nudzi. Jego przewaga językowa polega na tym, że wiele tu zwrotów kolokwialnych, z języka codziennego, a jednocześnie aktorzy mówią w sposób prosty, krótkimi zdaniami, zrozumiały bez problemu dla średnio zaawansowanego użytkownika języka angielskiego.
Kolejny serial wart uwagi to „Suits”. Jakiego garnitury miałyby nauczyć nas angielskiego? Oczywiście prawniczego. To zdecydowanie propozycja dla osób, które lubią tę kategorię języka, a dodatkowo lubują się w serialach o intrygach, przekrętach i zakrętach życia firm prawniczych.
Serial, wobec którego nie przejdzie obojętnie żaden uczący się angielskiego pasjonat seriali angielskich to „Stranger things”. Atmosfera prawdziwego dreszczowca, subtelnie wkomponowana w lata osiemdziesiąte. Dużo tu zwrotów z życia codziennego, choć wypowiedzi są już dużo bardziej zaawansowane i rozbudowane niż w wymienionym powyżej serialu „Friends”. Historia miasteczka, w którym dzieją się tytułowe dziwne, niewyjaśnione i niespodziewane rzeczy. Lubisz trochę napięcia? Oglądaj koniecznie!
Wolisz seriale obyczajowe? Koniecznie sprawdź produkcję BBC, „Doctor Foster” mówiącą o tym, jak zdrada wszystko zmienia w życiu głównej bohaterki, która wcześniej wiodła ułożone, nieco przewidywalne i przykładne życie rodzinne.
Jeszcze jedna produkcja BBC- „Hinterland”. Tu jednak nawet bardzo zaawansowany użytkownik języka angielskiego potrzebuje tłumacza. A to dlatego, że część wypowiedzi pochodzi z Walii- język niezrozumiały dla Anglika. Oczywiście w serialu jest przetłumaczony (na angielski), co stanowi nie lada gratkę dla miłośników języka (i seriali, oczywiście).
Jesteś nastolatkiem i szukasz czegoś o nastolatkach? Wypróbuj „The end of the f**ing world”. Serial opowiada losy dwójki bohaterów, którzy odbiegają nieco od przeciętnego osobnika w ich wieku i są, bardzo delikatnie mówiąc, dość wrogo nastawieni do reszty świata.
Fanom mrocznych i trzymających w napięciu klimatów, stworzonych przez Davida Finchera („Siedem”), do których i ja należę, polecam serial „Mindhunter”. To opowieść o agentach FBI, którzy biorą na swój warsztat umysły morderców i psychopatów. Zadają pytana, prowadzą śledztwa, tworzą profile psychopatycznych morderców, by móc pomóc społeczeństwu bronić się przed nimi.
Mnogość akcentów oraz sposobów wypowiedzi znajdziesz w serialu „Line of duty” o brytyjskiej policji, a dokładnie- jej wydziale antykorupcyjnym, który prowadzi śledztwo w sprawie jednego z policjantów.
Czy ważne, co oglądamy z punktu widzenia pracy nad językiem? Nie, nie jest to ważne, można oglądać praktycznie wszystko. Warto jednak wybrać taki serial, który wciągnie Cię i zawładnie Twoją uwagą na tyle, że zupełnie zapomnisz, że właśnie się uczysz.